Błysk

Artur Chojnacki
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
O książce opowiada Kasia Sosnowicz

„Błysk” miał mnie porządnie oślepić, sprawić, że szybko nie wrócę do rzeczywistości. Tymczasem lekko zaświecił mi w oczy. I trochę nie wiem, co z tym światełkiem zrobić.

Przed Jurkiem Millerem z Wydziału Kryminalnego pozornie prosta sprawa włamania do sklepu. Gdy jednak detektyw zaczyna bliżej się jej przyglądać, dostrzega rzeczy, których nie da się objąć rozumem. Kim jest tajemnicza postać, która znienacka pojawia się i znika? Dlaczego tak bardzo interesują się nią agenci ABW? Prawda, którą odkryje Jurek, zmieni całe jego życie. Na zawsze!

Bardzo lubię testować nowych autorów. Takie spotkanie jest trochę jak pierwsza randka − towarzyszy mu ekscytacja pomieszana z niepewnością, bo nie wiadomo przecież, czy między nami zaskoczy, czy będzie literacka chemia, która potem przerodzi się w coś trwalszego.

Jestem przekonana, że w Arturze Chojnackim drzemie potencjał. Bez wątpienia znalazł pomysł na siebie i widać, że stoi za tym prawdziwa pasja. Co równie ważne, spod jego pióra wychodzą w miarę rytmiczne zdania, dzięki czemu „Błysk” czyta się piorunem. Ten kruszec jednak moim zdaniem wymaga jeszcze solidnego szlifowania. Trzymam kciuki, żeby z każdą kolejną książką było coraz lepiej.

Zdecydowanie zabrakło mi w tej powieści mrocznego, tajemniczego i trzymającego w nieustannym napięciu klimatu. Porównywanie „Błysku” (a właściwie Błyska, bo to imię) do takich kultowych seriali jak „Z archiwum X” czy „Stranger Things” bardzo wysoko podniosło mu poprzeczkę i − nie ukrywam − zaostrzyło mój czytelniczy apetyt. Dostałam co prawda powieść lekką, ale dość przewidywalną. Bardziej młodzieżową opowieść aniżeli mięsisty kryminał z elementami nadprzyrodzonymi, jakiego się spodziewałam. Być może gdybym miała dwadzieścia pięć lat mniej i nie tak wiele fenomenalnych historii za sobą, byłabym usatysfakcjonowana. Na razie zdecydowanie czuję niedosyt.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję wydawnictwu Skarpa Warszawska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *