Cicha noc (tom 7 z Agatą Górską i Sławkiem Tomczykiem)

Małgorzata Rogala
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Poleca Kasia Sosnowicz

Kryminał społecznie zaangażowany – to idealne określenie dla siódmej już powieści Małgorzaty Rogali o warszawskich policjantach. I tym razem pisarka w intrygę kryminalną wplotła jakże ważny i bolesny problem.

Ponad trzy czwarte osób, które stały się ofiarami handlarzy żywym towarem, jest sprzedawanych i kupowanych w celach wykorzystania ich na rynku seksualnych usług. Większość z nich stanowią kobiety, młode dziewczyny i dzieci, traktowane jak przedmioty do zaspokajania potrzeb klientów legalnych i nielegalnych burdeli rozsianych na całym globie.

Tuż przed Bożym Narodzeniem zostaje zamordowany reżyser popularnego reality show. Komu się naraził? Jakie skrywał tajemnice? Śledztwo prowadzi Agata Górska, która walczy nie tylko z czasem, lecz także z wyjątkowo złym samopoczuciem. Tymczasem jej partner Sławek Tomczyk zostaje wysłany na szkolenie do Budapesztu. Obowiązki służbowe nieoczekiwanie przerywa wiadomość o zaginięciu jego najmłodszej siostry Kingi. Ten wyjątkowo zgrany duet policjantów zrobi wszystko, żeby odnaleźć dziewczynę. Czy jednak i tym razem wszystko pójdzie gładko?

Po raz pierwszy przy lekturze kryminału przyłapałam się na tym, że większą ciekawość od rozwiązania zagadkowego morderstwa wzbudza we mnie wątek psychologiczny. Oczywiście absolutnie nie oznacza to, że intryga wymyślona przez Małgorzatę Rogalę w siódmej części serii o warszawskich policjantach nie jest interesująca. Wręcz przeciwnie – jak zwykle jest dopracowana, logiczna, z sukcesywnie odkrywanymi kartami. Rogala jednak, poruszając istotne społecznie problemy, pisze o nich tak obrazowo, dosadnie, że nie sposób przejść obok nich obojętnie. Jej powieści krzyczą, domagają się uwagi, kierują nasz wzrok na kwestie pozornie nam odległe, a jednocześnie bardzo bliskie – bo przecież to, co przydarza się bohaterkom stworzonym przez tę jedną z poczytniejszych polskich pisarek, mogłoby spotkać każdego z nas. Wystarczy chwila nieuwagi, uśpionej czujności, zbyt lekkomyślnego postępowania, zaufania niewłaściwej osobie. Rogala w niezwykle rzetelny sposób pokazuje mechanizmy zniewolenia drugiego człowieka – od motyli w brzuchu do upodlenia i utraty wszelkiej nadziei. Przy okazji alarmuje, że handel żywym towarem to problem coraz bardziej aktualny, zataczający coraz szersze kręgi i coraz bardziej panoszący się w środowiskach pozornie przyzwoitych.

Ta powieść to nie tylko porządnie skonstruowany, wciągający kryminał, lecz przede wszystkich ostrzeżenie dla wszystkich kobiet – młodszych i starszych, pięknych i tych trochę mniej obdarzonych urodą. Zło, drogie Panie, czai się na każdym kroku. Musimy być ostrożne, świadome swojej wartości, ale i praw, które przysługują nam bez względu na status materialny, pochodzenie czy wiek. Nie dajmy się omamić słodkimi słówkami, bądźmy czujne i zawsze gotowe do walki o swoją niezależność i wolność. I uczmy swoje córki tego samego – głośno i wyraźnie.

Na koniec dodam, że wielbicielom miłosnych perypetii Agaty i Sławka i tym razem Rogala dostarcza powodów do szybszego bicia serca. Po takim zakończeniu mam ochotę od razu rzucić się na kolejny tom. W tle „Cichej nocy” usłyszycie nastrojowe i popularne piosenki świąteczne, które są bardzo przyjemnym przedsmakiem zbliżającego się powoli Bożego Narodzenia. I oczywiście niezawodną Emmę Shapplin.

Honorowy patronat medialny nad powieścią objęło Centrum Praw Kobiet.

Polecam! Nie tylko Paniom!

Za egzemplarz serdecznie dziękuję wydawnictwu Czwarta Strona.               

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *