Co z ciebie za matka?

Paula Daly
Tłumaczenie: Janusz Ochab
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Poleca: Beata Kowalska

Czy idealne matki naprawdę istnieją? Czy faktycznie tak doskonale sobie ze wszystkim radzą? A co jeśli to tylko złudzenie? Czasem chwila nieuwagi może wywrócić nasze życie do góry nogami…

Lisa Kallisto jest zapracowaną matką trójki dzieci. Z różnym skutkiem próbuje pogodzić obowiązki rodzinne z pracą w schronisku dla zwierząt. Pewnego dnia dzwoni do niej córka Sally z informacją, że jej przyjaciółka Lucinda zaginęła. Lisa z przerażeniem uświadamia sobie, że poprzednią noc dziewczynka miała spędzić u nich w domu, ale ponieważ Sally była chora, nie poszła do szkoły, a Lisa zapomniała poinformować o tym matkę Lucindy. Rodzice zaginionej byli przekonani, że córka jest u przyjaciółki, dlatego nie martwili się, gdy dziewczynka nie wróciła ze szkoły. Pełna poczucia winy Lisa próbuje pomagać w poszukiwaniach nastolatki. Niestety informacja o jej zaniedbaniu rozchodzi się lotem błyskawicy. Kobieta na własnej skórze odczuwa, jak to jest być oskarżonym i osądzonym przez lokalną społeczność. Na domiar złego Lisa przyjaźni się z matką Lucindy, Kate, czuje się zatem tym bardziej winna, że jej niedopatrzenie mogło przyczynić się do tragedii.

Kate jako jedyna nie oskarża Sally, co więcej – broni jej przed innymi członkami rodziny, którzy obarczają ją winą za zniknięcie nastolatki. Dodatkowej grozy dodaje fakt, że zniknięcie dziewczyny jest kolejnym przypadkiem w okolicy. Policja poszukuje mężczyzny, który zwabił młodą kobietę, odurzył narkotykami i brutalnie zgwałcił. Po tygodniu odnalazła się, błąkająca po miasteczku, naga i oszołomiona. Do tej pory nie udało się jej wyjść z traumy. Czy coś podobnego mogło spotkać Lucindę? Trwa śledztwo, policja przesłuchuje przyjaciół i rodzinę, nieoczekiwanie coraz bardziej skupiając się na ojcu dziewczyny. Czy to możliwe, żeby szanowany biznesmen, dobry mąż i troskliwy ojciec miał coś wspólnego ze zniknięciem własnej córki? Lisa także prowadzi swoje własne śledztwo, którego wynik wywróci jej życie do góry nogami.

Od samego początku tej historii utożsamiałam się z Lisą – kobietą, która próbuje połączyć obowiązki domowe z pracą i w efekcie nigdy nie jest z siebie zadowolona. Przyjaźni się z Kate, którą uważa za niedościgniony wzór, nie biorąc pod uwagę faktu, że ta nie musi pracować i mimo że zajmuje się domem, ma jeszcze czas dla siebie. Kate jest dla Lisy wzorem wyciętym wprost z artykułu o idealnej żonie i matce. Tym trudniej jej funkcjonować ze świadomością, że zawiodła przyjaciółkę.

Autorka w doskonały sposób pokazuje tu pewien psychologiczny proces, który ma miejsce, gdy osoba o bardzo niskim poczuciu własnej wartości zetknie się z kimś, kto wydaje się jej idealny. Tylko czy faktycznie Kate jest taka idealna, jak się Lisie wydaje? Więcej Wam nie zdradzę, przekonajcie się sami! To lektura, którą przyjemnie i lekko się czyta. Właściwie od samego początku rozwiązanie zagadki mamy w zasięgu ręki, ale co chwilę coś nam umyka – jak to w porządnym thrillerze.

Pozycja idealna na coraz dłuższe jesienne wieczory.

Ocena: 9/10

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *