Dla dzieci – Elżbieta księżniczka z Wersalu. Sekret pozytywki (tom 1)

Annie Jay
Tłumaczenie: Barbara Wicher
Ilustracje: Ariane Delrieu
Wydawnictwo: Skrzat
Wiek: 8+
Polecają: Kasia Sosnowicz i Majka w oparach

Jak to jest być prawdziwą księżniczką? I to w osiemnastowiecznej Francji? Ciekawie opowiada o tym seria ładnie wydanych książeczek Annie Jay – wielokrotnie nagradzanej pasjonatki historii.

Wersal 1774 rok. Dziesięcioletnia Elżbieta, krnąbrna i bardzo żywiołowa młodsza siostra Ludwika XVI, wiedzie typowe życie księżniczki. Wśród licznej służby, uciążliwej etykiety i samych zakazów czuje się bardzo samotna. Do czasu, aż w lesie poznaje Angelikę – córkę guwernantki. Dziewczynki ramię w ramię spróbują rozwiązać zagadkę ukrytą w drogocennej pozytywce. Czy zdołają rozszyfrować tajemniczą wiadomość?

Pierwsza część serii o księżniczce Elżbiecie to świetne połączenie rozrywki i nauki. Podczas lektury milusińscy dowiedzą się co nieco o zwyczajach panujących na francuskim dworze w osiemnastym wieku, zabawią się w detektywa, a co najważniejsze – przekonają się, że w życiu najcenniejsze wcale nie są bogactwa materialne, ale prawdziwa, płynąca prosto z serca przyjaźń ponad podziałami.

Zbuntowana i pyskata Ela spodoba się zwłaszcza tym dziewczynkom i chłopcom, którzy mają swoje zdanie i nie pozwolą sobie w kaszę dmuchać. Dla ułożonych rodziców może być odrobinę denerwująca, ponieważ momentami zachowuje się dość bezczelnie. Gdy jednak razem z pociechami wgryziecie się w tę historię, zrozumiecie, dlaczego tak się dzieje. To w gruncie rzeczy bardzo mądra i wrażliwa istotka, tyle że zagubiona w pełnym konwenansów i absurdów świecie dorosłych. Wystarczy odrobina życzliwości, uwagi i zrozumienia, aby Ela stała się zupełnie inną osobą.

Książeczki Annie Jay (jest już sześć tomów) to ciekawa lekcja historii podana w bardzo przystępny sposób. Autorka nie zarzuca młodego czytelnika informacjami, ale dawkuje je z umiarem, sukcesywnie wciągając go w świat osiemnastowiecznej Francji. Jednocześnie zmusza małe głowy do myślenia i ułożenia sobie własnej hierarchii wartości. Uświadamia także, że bycie księżniczką wbrew pozorom nie jest takie kolorowe.

Za egzemplarz serdecznie dziękujemy wydawnictwu Skrzat.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *