Dla dzieci – Elżbieta księżniczka z Wersalu. Sekret pozytywki (tom 1)

Annie Jay
Tłumaczenie: Barbara Wicher
Ilustracje: Ariane Delrieu
Wydawnictwo: Skrzat
Wiek: 8+
Polecają: Kasia Sosnowicz i Majka w oparach

Jak to jest być prawdziwą księżniczką? I to w osiemnastowiecznej Francji? Ciekawie opowiada o tym seria ładnie wydanych książeczek Annie Jay – wielokrotnie nagradzanej pasjonatki historii.

Wersal 1774 rok. Dziesięcioletnia Elżbieta, krnąbrna i bardzo żywiołowa młodsza siostra Ludwika XVI, wiedzie typowe życie księżniczki. Wśród licznej służby, uciążliwej etykiety i samych zakazów czuje się bardzo samotna. Do czasu, aż w lesie poznaje Angelikę – córkę guwernantki. Dziewczynki ramię w ramię spróbują rozwiązać zagadkę ukrytą w drogocennej pozytywce. Czy zdołają rozszyfrować tajemniczą wiadomość?

Pierwsza część serii o księżniczce Elżbiecie to świetne połączenie rozrywki i nauki. Podczas lektury milusińscy dowiedzą się co nieco o zwyczajach panujących na francuskim dworze w osiemnastym wieku, zabawią się w detektywa, a co najważniejsze – przekonają się, że w życiu najcenniejsze wcale nie są bogactwa materialne, ale prawdziwa, płynąca prosto z serca przyjaźń ponad podziałami.

Zbuntowana i pyskata Ela spodoba się zwłaszcza tym dziewczynkom i chłopcom, którzy mają swoje zdanie i nie pozwolą sobie w kaszę dmuchać. Dla ułożonych rodziców może być odrobinę denerwująca, ponieważ momentami zachowuje się dość bezczelnie. Gdy jednak razem z pociechami wgryziecie się w tę historię, zrozumiecie, dlaczego tak się dzieje. To w gruncie rzeczy bardzo mądra i wrażliwa istotka, tyle że zagubiona w pełnym konwenansów i absurdów świecie dorosłych. Wystarczy odrobina życzliwości, uwagi i zrozumienia, aby Ela stała się zupełnie inną osobą.

Książeczki Annie Jay (jest już sześć tomów) to ciekawa lekcja historii podana w bardzo przystępny sposób. Autorka nie zarzuca młodego czytelnika informacjami, ale dawkuje je z umiarem, sukcesywnie wciągając go w świat osiemnastowiecznej Francji. Jednocześnie zmusza małe głowy do myślenia i ułożenia sobie własnej hierarchii wartości. Uświadamia także, że bycie księżniczką wbrew pozorom nie jest takie kolorowe.

Za egzemplarz serdecznie dziękujemy wydawnictwu Skrzat.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *