Doktor Anna (tom 2 serii Uczniowie Hippokratesa)

Ałbena Grabowska
Wydawnictwo Marginesy

Rewelacyjny drugi tom serii „Uczniowie Hippokratesazachwyci nie tylko miłośników historii medycyny, lecz także wszystkich, którym bliska jest walka kobiet o swoje prawa w pełnym męskiej zuchwałości świecie. Autorce po raz kolejny należą się ogromne brawa!

Kobiety nigdy nie będą szanowane w zawodzie lekarza i żaden pacjent nie zdecyduje się powierzyć im swojego życia czy zdrowia. Słowa te wypowiada jeden z bohaterów „Doktor Anny” Ałbeny Grabowskiej – powieści będącej bardzo czułym wspomnieniem Anny Tomaszewicz, pierwszej dyplomowanej lekarki praktykującej na ziemiach polskich. Chciałabym teraz zobaczyć miny tych uczonych, którzy przez lata rzucali jej i innym kobietom kłody pod nogi, próbując udowodnić, że zamiast w szpitalu powinny siedzieć w domu. To właśnie dr Tomaszewicz w 1896 roku przeprowadziła w Warszawie pierwsze cesarskie cięcie, to dzięki jej uporowi, ogromnej wiedzy i intuicji położnice przestały umierać w wyniku powikłań okołoporodowych, to wreszcie za sprawą jej delikatności i empatii pacjentki, zwłaszcza należące do biedoty, zaczęły ufać lekarzom.

Tomaszewicz była społecznicą gotową zrezygnować z prywatnego życia. Grabowska w fenomenalny sposób oddała jej silny charakter, prowadząc czytelnika ścieżkami trudnymi emocjonalnie, najeżonymi niechęcią szowinistycznych medyków, co rusz zastawiających pułapki. Udowodniła tym samym, że kobiety od zawsze były niezwykle odporne i zdeterminowane, nawet jeśli przeciwko sobie miały cały świat. 

„Doktor Anna” jest powieścią ponadczasową. To barwna mozaika ludzkich namiętności, ale i ogromnego ryzyka; merytorycznych opinii, ale też przekory i skostniałych poglądów; miłości i przyjaźni, lecz niestety również zawiści. 

Jeśli kochacie historyczne smaczki wplecione w wartką, pasjonującą opowieść, „Doktor Anna” Was zachwyci. Oprócz biografii tej postępowej lekarki znajdziecie tu również historię takich wielkich uczonych jak choćby Louis Pasteur, Charles Darwin czy Wilhelm Röntgen. 

Polecam z całego serca!

Za egzemplarz serdecznie dziękuję wydawnictwu Marginesy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *