Grząska ziemia (tom 7 serii szetlandzkiej)

Ann Cleeves
Tłumaczenie: Sławomir Kędzierski
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Poleca Kasia Sosnowicz

Nie ma jak dobra Cleeves. Jej powieści zawsze mi wchodzą, nawet jeśli nie wszystko do końca mi w nich pasuje. 

W szetlandzkim Ravenswick ze zbocza osuwa się ziemia, niszcząc rzekomo niezamieszkały dom. Gdy na miejsce dociera Jimmy Perez wraz z policyjną ekipą, pod gruzami znajduje zwłoki pięknej ciemnowłosej kobiety w eleganckiej sukience. Co tak naprawdę się wydarzyło? Czy to był wypadek, czy jednak brutalne morderstwo? Jak się okazuje, Szetlandczycy skrywają jeszcze niejedną tajemnicę.

Od wznowienia w Polsce serii szetlandzkiej Ann Cleeves minęło już trochę, a wciąż ktoś odkrywa tę sagę i się od niej uzależnia. Ze mną było podobnie – zachłysnęłam się pierwszym tomem („Czerń kruka”) i nie mogę przestać czytać kolejnych, choć mam wrażenie, że każdemu następnemu coraz dalej jest do ideału. 

W „Grząskiej ziemi” wszystko jest na swoim miejscu: kryminalna zagadka, znane z poprzednich części postaci, wiarygodnie opisane relacje między członkami szetlandzkiej społeczności, rozterki, które trapią głównych bohaterów i determinują ich życie, oraz emocjonujące zakończenie. Jest ciekawie, po szetlandzku, poprawnie, ale dla mnie trochę już schematycznie, co dość często zdarza się przy kilkutomowych seriach. Bardzo chciałabym, żeby Cleeves czymś mnie jeszcze zaskoczyła. Przede mną ostatnia część, więc nie tracę nadziei.

Jeśli lubicie wolno sączącą się fabułę, szczegółowe śledztwo i surowy szetlandzki klimat, ta powieść Was nie zawiedzie. Czyta się właściwie sama, ma nastrojowy klimat i było mi z nią bardzo miło, jednak dla mnie w tej serii nie ma już nic więcej do odkrycia. Wspaniale byłoby znów prawdziwie zauroczyć się piórem Cleeves.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję wydawnictwu Czwarta Strona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *