Materiał ludzki (tom 2 z Agatą Stec)

Piotr Borlik
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Poleca Kasia Sosnowicz

Do rąk czytelników trafił właśnie drugi tom z bezkompromisową komisarz Agatą Stec. Borlik po raz kolejny udowodnił, że ma czytelnikowi wiele do zaoferowania.

Miasteczkiem na Kaszubach wstrząsa ohydna zbrodnia. Ktoś porwał i przywiązał do drewnianych pali dwie młode kobiety, a ich ciała „pokrył” pnącym się powojnikiem. Znajduje je komisarz Agata Stec, uprowadzona przez tajemniczego porywacza. Gdy jedna z ofiar przeżywa, pojawia się szansa na szybkie rozwiązanie zagadki. Czy Agacie uda się odkryć autora makabrycznej inscenizacji, zanim będzie za późno? Czy i tym razem do śledztwa swoje pięć groszy dorzuci ekscentryczny brat pani komisarz? Jakie tajemnice kryją się w zakamarkach niewielkiego Czarnowa? Usiądźcie wygodnie i zapnijcie pasy. Z tej podróży wrócicie oszołomieni.

Młody, cholernie zdolny i ambitny. Do tego bardzo skromny i – mam wrażenie – wciąż zaskoczony sukcesem i liczbą fanów, którzy zasypują go zdjęciami inspirowanymi zbrodniami z jego powieści. Po kryminalnym debiucie Piotra Borlika, czyli „Boskiej proporcji” (tu), wiedziałam, że to pisarz, który ma ogromne szanse dorównać najlepszym. Nie sądziłam jednak, że stanie się to tak szybko.

„Materiał ludzki” to spójna, dopracowana i całkowicie absorbująca historia. Mnie zachwyciła przede wszystkim mroczną i dla niektórych bohaterów dość niewygodną tajemnicą, którą krok po kroku odkrywa się wraz z postępującym śledztwem. Zmierzanie do prawdy nie jest łatwe, ponieważ autor potrafi dobrze zamieszać i niepostrzeżenie wyprowadzić w pole. Podczas lektury kilkakrotnie możecie mieć mylne wrażenie, że wszystko wiecie i niczym Was ta opowieść już nie zaskoczy. Ale zaskoczy! I to nie raz, zwłaszcza zakończeniem, które jest tak mocne i intrygujące, że od razu ma się ochotę rzucić na tom trzeci, a autora udusić gołymi rękami za to, że zostawia nas w emocjonalnych strzępach i każe czekać.

Drugie kryminalne dziecko Borlika to nie tylko dobrze opowiedziana historia mordercy bez zahamowań. To również powieść dotykająca ważkich ludzkich problemów, wchodząca w dialog z czytelnikiem i zmuszająca do udzielenia kilku kluczowych odpowiedzi. Autor bardzo dobitnie pokazuje, w jaki sposób traumatyczne zdarzenia z przeszłości, niespełnione ambicje i chora chęć zemsty kładą się cieniem na całym życiu człowieka. A na przykładzie Agaty i psychologa Artura Kamińskiego uświadamia, jak pokręcone potrafią być relacje między rodzeństwem, jak wiele wymagają cierpliwości, tolerancji i przede wszystkim ogromnego kredytu zaufania. Artur to chyba wciąż postać najciekawsza, bo niejednoznaczna do kwadratu – pociągająca i odpychająca zarazem. Jego dość oryginalne metody pracy nieustająco prowokują pytania natury moralnej, szokują, a czasem wręcz wywołują obrzydzenie, ale też są pasjonujące z psychologicznego punktu widzenia. Jak przekonywał Borlik na spotkaniu autorskim, to bohater, który ma pewien cel i sukcesywnie do niego dąży, podejrzewam zatem, że jeszcze nas zaskoczy. Co tak naprawdę kryje się za mroczną, nieprzewidywalną i mocno zdziwaczałą naturą Kamińskiego?

„Materiał ludzki” to moim zdaniem także powieść o kobiecej sile i determinacji w ściganiu się z męską częścią świata. Nieustająco podejmuje się tego komisarz Agata Stec, którą tym razem los rzuca na pożarcie wyjątkowo leniwym, przesiąkniętym stereotypami i zepsutym moralnie policjantom z komisariatu w Czarnowie. Jej mocny charakter, cięty język i celny cios ucierają nosa zwłaszcza przemądrzałemu aspirantowi sztabowemu Pawłowi Wilkowi. Ale w tym tomie możemy też przez chwilę obserwować nieco łagodniejsze oblicze pani komisarz, które mnie wyjątkowo rozczuliło i sprawiło, że jeszcze bardziej mam ochotę przybić z nią piątkę.

Jeśli „Boska proporcja” przypadła Wam do gustu, to „Materiał ludzki” zrobi na Was jeszcze większe wrażenie, ponieważ moim zdaniem jest lepszy, sprawniej napisany. Tylko ostrzegam: nie czytajcie go na głodniaka, bo od opisów pysznego jedzenia, które przygotowuje jeden z bohaterów, burczenie w Waszych brzuchach będzie słychać na końcu świata.

Oczywiście, nie byłabym sobą, gdybym na koniec nie krzyknęła radośnie:

CZYTAJCIE BORLIKA!

To pisarz, który ma przed sobą bardzo obiecującą przyszłość literacką. Kibicuję mu z całego serca!

Ocena: 10/10

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję Autorowi oraz wydawnictwu Prószyński i S-ka.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *