Nie wywołuj wilka z lasu (tom 2 serii Gdzie diabeł mówi dobranoc)

Karina Bonowicz
Wydawnictwo: Initium
Poleca Kasia Sosnowicz

Brytyjczycy mają J.K. Rowling, my mamy Karinę Bonowicz – i pisząc to, ani trochę nie przesadzam. Jej opowieści o strzygoniach i wilkodlakach są równie wciągające (nawet dla takich staruchów jak ja) co przygody Harry’ego Pottera.

Alicja i jej ciotka wraz z grupą pozostałych magicznych wciąż poszukują tajemniczego naczynia, by odprawić rytuał. W Czarcisławiu jednak diabeł nie śpi i robi wszystko, żeby im w tym przeszkodzić. Kto i co będzie musiał poświęcić? I czy na pewno gra jest warta świeczki?

Jeśli Waszej dorastającej młodzieży chcielibyście podsunąć lekturę, od której trudno będzie SieOderwać, śmiało możecie chwycić za serię Kariny Bonowicz „Gdzie diabeł mówi dobranoc”. Tom drugi tej opowieści – „Nie wywołuj wilka z lasu” – potwierdza tylko, że ta zdolna polska pisarka świetnie odnajduje się w klimatach fantasy i potrafi dobrą polszczyzną przemówić do młodych czytelników.

Akcja kolejnej części czarcisławskich perypetii pędzi w zawrotnym tempie. Bonowicz co rusz serwuje niespodzianki, odkrywa rodzinne tajemnice oraz… pozbawia życia kolejnych bohaterów. I choć typowego dla pisarki poczucia humoru, a czasem wręcz sarkazmu, w tym tomie jest zdecydowanie mniej (nad czym troszkę ubolewam, bo uwielbiam je ponad wszystko), powieść czyta się piorunem i z autentycznym zainteresowaniem. Jestem pewna, że gdyby nasi rządowi eksperci wciągnęli serię „Gdzie diabeł mówi dobranoc” na listę szkolnych lektur uzupełniających, młodzież zaczęłaby czytać więcej i z dużo większą przyjemnością.

Bonowicz ma ogromny talent nie tylko do wymyślania intrygującej fabuły, lecz także do portretowania postaci – a przede wszystkim do takiego żonglowania ich cechami charakteru, by czytelnik od początku do końca był zaskoczony. Obok stworzonych przez nią bohaterów nie sposób przejść obojętnie. Są barwni, często krnąbrni, przebiegli i krwiożerczy, każdy z nich jednak na swój sposób daje się lubić. Podobno do niektórych już wzdychają tłumy nastolatek.

„Nie wywołuj wilka z lasu” przeniesie Was do świata magicznych istot, walki dobra ze złem oraz miłości z nienawiścią. Lektura idealna dla tych, którzy w dzisiejszych nie najłatwiejszych czasach chcieliby na chwilę SieZapomnieć.

Śmiało czytajcie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *