Zabójcze święta – zbiór opowiadań

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Książek z klimatem okołoświątecznym raczej nie czytuję – chyba że to opowieści z trupem w roli głównej.

Z okazji nadchodzącego Bożego Narodzenia wydawnictwo Skarpa Warszawska przygotowało zbiór „Zabójcze święta”, w którym popularni polscy autorzy zmierzyli się z krótką formą. Słodkich reniferków, uroczych elfów i dobrodusznego Mikołaja na pewno tu nie znajdziecie. Będą krew, flaki, psychopatyczne umysły – w sam raz jako tło dla gotującego się świątecznego barszczu.

Nie wszystkie opowiadania przypadły mi do gustu. Autorzy, których nie czytuję na co dzień (m.in. Paulina Świst czy K.N. Haner), raczej mnie do siebie nie przekonali – ewidentnie nie nadajemy na tych samych falach, ale szacunek za to, że podjęli się tego niełatwego przecież zadania, jakim jest opisanie na kilkunastu stronach intrygującej historii.

Cieszy mnie niezmiernie, że na kartach zbioru miałam kolejną okazję popróbować twórczości pisarzy, których cenię − Małgorzaty Rogali, Jacka Ostrowskiego, Magdy Stachuli – a także sprawdzić, co dzieje się u bohaterów, z którymi zdążyłam się już zaprzyjaźnić (Panie Jacku, niezły horrorek zgotował Pan Zuzie 😉 ). Zawsze to miła odmiana – w końcu nie tylko powieściami człowiek żyje!

Na specjalne wyróżnienie i naprawdę gromkie brawa zasługuje Grzegorz Kapla. Jego otwierająca zbiór „Puszwajbla” tak wysoko podniosła poprzeczkę, że trudno było do niej doskoczyć. Kapla oczarował mnie atmosferą – podszytą mrokiem, pełną napięcia, magii i niedopowiedzeń – a także idealnie skrojoną polszczyzną – niezwykle plastyczną, bez zbędnych słów. Widać, że ten pierońsko zdolny dziennikarz i zapalony podróżnik w krótkich formach czuje się wyśmienicie. Chapeau bas, Grzegorzu! Czytałam, przeżywałam, zachwycałam się i zachwycać będę jeszcze długo!

Na koniec ukłony dla Rafała Bielskiego za bardzo klimatyczny wstęp.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję wydawnictwu Skarpa Warszawska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *