Annabelle

Lina Bengtsdotter
Wydawnictwo: Burda Książki
Poleca: Beata Kowalska

Małe szwedzkie miasteczko, zagadkowe zniknięcie siedemnastolatki i policjantka, której przeszłość skrywa mroczne tajemnice. Przed Wami kryminał, przy którym na pewno nie będziecie się nudzić.

Charlie Lager to młoda i ambitna policjantka. Pewnego dnia dowiaduje się, że została przydzielona do śledztwa w sprawie zaginięcia siedemnastoletniej Annabelle. Sytuacja komplikuje się, gdy Charlie zdaje sobie sprawę, że dziewczyna zniknęła w Gullspang – miejscu, w którym policjantka spędziła dzieciństwo i do którego nigdy więcej nie miała zamiaru wracać. Co wydarzyło się w przeszłości Charlie i czy ma to jakiś związek ze zniknięciem Annabelle?

Lina Bengtsdotter zabiera nas do małego szwedzkiego miasteczka, nudnego i powszedniego jak zły sen nastolatka, które jednocześnie pełne jest złych i dobrych emocji. Rodzinne dramaty, niespełnione miłości, zdrady i zawiedzione oczekiwania – to wszystko składa się na krajobraz miejscowej społeczności. Uczestniczymy w odtwarzaniu ostatnich chwil Annabelle, wplecionych w historie z dalekiej przeszłości. Opowieści pozornie niemające ze sobą związku z biegiem czasu zaczynają się łączyć w jedną całość. Charlie Lager, szukając wyjaśnienia zaginięcia nastolatki, niespodziewanie trafia na wątki, które odkrywają mroczne tajemnice jej własnej rodziny. Prawda, której wolałaby nigdy nie poznać, paradoksalnie pozwoli jej stawić czoła koszmarom z przeszłości.

„Annabelle” to debiutancka powieść Liny Bengtsdotter. Choć napisana jest lekkim językiem, wymaga skupienia, ponieważ forma retrospekcji dotyczy kilku wątków i mniej uważny czytelnik łatwo może się zagubić. Początkowo fabułę autorka umieściła w fikcyjnym miasteczku i – jak sama opowiadała – miała problem z wczuciem się w nastrój. Kiedy kolejne wydawnictwa odrzucały materiał, postanowiła zmienić miejsce akcji – tym razem osadziła ją w miasteczku, w którym sama dorastała. I to właśnie okazało się kluczem do sukcesu!

Podczas lektury doskonale czujemy klimat małej szwedzkiej mieściny, otoczonej lasem i położonej nad pięknym jeziorem, które – jak głosi legenda – nie ma dna. Niewiele się tam dzieje, nastoletnie dziewczyny topią frustracje i tęsknoty w alkoholu, zagłuszają je narkotykami i bezmyślnym, niezobowiązującym seksem z rówieśnikami. Tęsknie spoglądają na autostradę i marzą o zatrzymującym się eleganckim samochodzie, który zabierze je do dużego miasta, gdzie wreszcie będą mogły zacząć żyć… Czy to właśnie tam zniknęła Annabelle? I kto za tym stoi?

Jeśli chcecie się przekonać, czym prędzej siadajcie do lektury!

Ocena: 10/10

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *