Biały ptak – dla dzieci 12+ i młodzieży

R.J. Palacio (tekst i rysunki)
Kolory: Kevin Czap
Tłumaczenie: Rafał Lisowski
Wydawnictwo: Albatros
Poleca Kasia Sosnowicz

O wojnie napisano już naprawdę wiele, ale sposób, w jaki zrobiła to R.J. Palacio, autorka kultowego „Cudownego chłopaka”, jest wart szczególnej uwagi. „Biały ptak” skradnie serca nie tylko młodych czytelników. 

…w tych mrocznych czasach właśnie takie drobne gesty życzliwości trzymają nas przy życiu. Przypominają nam o naszym człowieczeństwie.

Choćbyśmy na temat zagłady przeczytali miliardy słów i czasem mieli już przesyt, nigdy nie wolno nam zapomnieć. Pamięć o tamtych wydarzeniach jest jedynym ratunkiem dla współczesnego młodego pokolenia, aby nie powielało błędów i nie stawało się obojętnym na krzywdę drugiego człowieka.

Holokaust pochłonął 6 milionów ludzkich istnień. Jedyną winą żydowskiego narodu był fakt, że nie wpisywał się w aryjskie wzorce. Jak dowodzą badania, i czego można dowiedzieć się z bardzo interesującego posłowia do „Białego ptaka” R.J. Palacio, to zło najprawdopodobniej nigdy by się nie wydarzyło, gdyby nie obojętność – sąsiadów, znajomych, tych, którzy widzieli, ale nie mieli odwagi zaprotestować. Jak mądrze stwierdza jedna z bohaterek opowieści amerykańskiej pisarki: Zło zniknie tylko wtedy, gdy dobrzy ludzie postanowią położyć mu kres. Te piękne słowa powinni wytatuować sobie ci, którzy tak łatwo odmawiają innym prawa do godnego życia i nie reagują, gdy z powodu odmienności bliźni jest wyszydzany i wykluczany ze społeczeństwa.

„Biały ptak” to wzruszająca historia dwóch „odmieńców”: zdeformowanego przez polio Juliena i jego koleżanki ze szkoły Żydówki Sary. Tych dwoje połączyły tragiczne wojenne wydarzenia i cel, w kierunku którego oboje patrzyli z ogromną nadzieją: żyć szczęśliwie i wreszcie normalnie.

Zgadzam się z autorką, że ta opowieść to idealny dla młodych czytelników wstęp do literatury wojennej – uważam nawet, że powinna się znaleźć w kanonie obowiązkowych lektur szkolnych. Forma komiksu, zamieszczony na końcu słownik ważnych pojęć, a przede wszystkim delikatność, z jaką Palacio porusza często tragiczne zagadnienia, przemówią do młodzieży, stopniowo wprowadzą w temat (jakże trudny nawet dla dorosłych), a przy okazji zwrócą uwagę na okoliczności, które z powodzeniem można odnieść do tu i teraz.

Pięknie opowiedziana, mądra, prawdziwa i ponadczasowa. Przeczytajcie koniecznie!

Za egzemplarz serdecznie dziękuję wydawnictwu Albatros.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *