Czerń (tom 2 serii Kolory zła)

Małgorzata Oliwia Sobczak
Wydawnictwo: W.A.B.
Poleca Kasia Sosnowicz

W drugim tomie serii „Kolory zła” Małgorzata Oliwia Sobczak po raz kolejny udowadnia, że kobiety mają wiele do powiedzenia w polskiej literaturze kryminalnej.

W Kartuzach znika trzynastoletnia dziewczynka. Wkrótce po niej bez śladu przepada mały Piotruś – syn powracającej z emigracji Julii Sarman. Prokurator Leopold Bilski i Anna Górska będą musieli stanąć do walki ze złem w najczystszej postaci i demonami przeszłości, które rzucają człowieka w coraz mroczniejszą czerń.

Pióro Małgorzaty Oliwii Sobczak znam nie od dziś i z ogromną przyjemnością obserwuję, jak dynamicznie i w różnych kierunkach się rozwija. W kryminałach tej utalentowanej pisarki odnajduję nie tylko pasjonującą intrygę i nastrój przyprawiający o dreszcze, lecz także zawsze aktualny kontekst społeczny, uważne spojrzenie na psychikę bohaterów i kobiecą wrażliwość, która wbrew pozorom idealnie uzupełnia się z mrocznym klimatem.

Tym razem autorka serii „Kolory zła” zmierzyła się z tematem wykorzystywania seksualnego dzieci. Przy okazji zwróciła uwagę na rolę, jaką w wychowaniu odgrywają rodzice, ponadto przypomniała, jak bardzo traumy z dzieciństwa wpływają na dorosłe życie. Choć przed złem czasem nie są w stanie ochronić nawet najbardziej kochające rodzicielskie ramiona, to one powinny być tym właściwym drogowskazem – czujnym, przewidującym, zdroworozsądkowym. Bo świat pełen jest brudu i niebezpiecznych pułapek. Dla kontrastu Sobczak zestawiła ze sobą dwie skrajnie odmienne matczyne postawy: pełną oddania synkowi Julię Sarman i jej bezwzględną, zimną, choć przekonaną o słuszności swojego postępowania matkę Fabiolę Burchardt. Jak bardzo splatają się losy tych dwóch kobiet? Czy któraś z nich mogła zapobiec szerzeniu się zła?

„Czerń” to wciągająca i bardzo sprawnie napisana powieść, w której przeszłość (lata 70. i 80. XX wieku) płynnie przenika się z teraźniejszością, potwory rodzą się w pozornie niewinnych duszach, a barwy codzienności przybierają coraz mroczniejsze odcienie. Dla wielbicieli klimatycznych kryminałów jak znalazł. Czekam na więcej!

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Autorce oraz wydawnictwu W.A.B.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *