Czerń (tom 2 serii Kolory zła)

Małgorzata Oliwia Sobczak
Wydawnictwo: W.A.B.
Poleca Kasia Sosnowicz

W drugim tomie serii „Kolory zła” Małgorzata Oliwia Sobczak po raz kolejny udowadnia, że kobiety mają wiele do powiedzenia w polskiej literaturze kryminalnej.

W Kartuzach znika trzynastoletnia dziewczynka. Wkrótce po niej bez śladu przepada mały Piotruś – syn powracającej z emigracji Julii Sarman. Prokurator Leopold Bilski i Anna Górska będą musieli stanąć do walki ze złem w najczystszej postaci i demonami przeszłości, które rzucają człowieka w coraz mroczniejszą czerń.

Pióro Małgorzaty Oliwii Sobczak znam nie od dziś i z ogromną przyjemnością obserwuję, jak dynamicznie i w różnych kierunkach się rozwija. W kryminałach tej utalentowanej pisarki odnajduję nie tylko pasjonującą intrygę i nastrój przyprawiający o dreszcze, lecz także zawsze aktualny kontekst społeczny, uważne spojrzenie na psychikę bohaterów i kobiecą wrażliwość, która wbrew pozorom idealnie uzupełnia się z mrocznym klimatem.

Tym razem autorka serii „Kolory zła” zmierzyła się z tematem wykorzystywania seksualnego dzieci. Przy okazji zwróciła uwagę na rolę, jaką w wychowaniu odgrywają rodzice, ponadto przypomniała, jak bardzo traumy z dzieciństwa wpływają na dorosłe życie. Choć przed złem czasem nie są w stanie ochronić nawet najbardziej kochające rodzicielskie ramiona, to one powinny być tym właściwym drogowskazem – czujnym, przewidującym, zdroworozsądkowym. Bo świat pełen jest brudu i niebezpiecznych pułapek. Dla kontrastu Sobczak zestawiła ze sobą dwie skrajnie odmienne matczyne postawy: pełną oddania synkowi Julię Sarman i jej bezwzględną, zimną, choć przekonaną o słuszności swojego postępowania matkę Fabiolę Burchardt. Jak bardzo splatają się losy tych dwóch kobiet? Czy któraś z nich mogła zapobiec szerzeniu się zła?

„Czerń” to wciągająca i bardzo sprawnie napisana powieść, w której przeszłość (lata 70. i 80. XX wieku) płynnie przenika się z teraźniejszością, potwory rodzą się w pozornie niewinnych duszach, a barwy codzienności przybierają coraz mroczniejsze odcienie. Dla wielbicieli klimatycznych kryminałów jak znalazł. Czekam na więcej!

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Autorce oraz wydawnictwu W.A.B.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *