Dama do towarzystwa (tom 1 Sagi drozdowskiej) – audiobook

Katarzyna Droga
Czyta: Marta Markowicz
Wydawnictwo Zwierciadło 2023

Ostatnio bardzo chętnie korzystam z polecajek moich blogowych przyjaciółek i „Dama do towarzystwa” jest właśnie jednym z takich wyborów. Kinga z Przeczytane. Napisane tak ciepło wypowiadała się o tej powieści, że czym prędzej wrzuciłam ją na słuchawki. 

Pierwszy tom „Sagi drozdowskiej” Katarzyny Drogi to opowieść z końca dziewiętnastego wieku, której bohaterami jest rodzina Lutosławskich oraz przybyła w charakterze damy do towarzystwa dla seniorki rodu Konstancja Korczycowa. Jak dowiadujemy się z posłowia, fabuła jest inspirowana prawdziwymi postaciami i wydarzeniami, ale autorka wiele dodała również od siebie. Jeśli miałabym szukać innej powieści klimatem przypominającej tę opowieść, byłaby to najpewniej „Rodzina Połanieckich” – jedyna powieść Sienkiewicza, którą darzę uczuciem. 

Powieść Drogi to historia zdeterminowanych, pragnących się wybić w patriarchalnym świecie kobiet różnego pochodzenia i narodowości. Lekarki, poetki, damy do towarzystwa, ale też żony i matki – tak bardzo już świadome własnej wartości i tak bardzo pragnące podążać nieutartymi ścieżkami. Wikłając je w przeróżne perypetie i stawiając czasem przed dramatycznymi wyborami, Droga uwypukliła niezłomność opisywanych kobiet, ich rycerską odwagę, a jednocześnie subtelność i wrażliwość. Słucha się tego w napięciu, niejednokrotnie ze wzruszeniem i ciekawością, kto wyjdzie z życiowej potyczki obronną ręką. Świetnie dobrana lektorka – Marta Markowicz – nie narzuca się ze swoją interpretacją, czyta spokojnie, z wyczuciem, co bardzo tej opowieści służy. 

Z przyjemnością będę wypatrywać kolejnego tomu na audio.

*Audiobooka wysłuchałam na platformie Storytel w ramach wykupionego abonamentu 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *