Dolina przebudzenia (tom 2)

Anna Olszewska
Wydawnictwo Zwierciadło 2022

Anna Olszewska ma bez wątpienia dar przykuwania uwagi czytelnika. I tym razem kusi plastycznymi opisami górskich szlaków i atmosferą aż buzującą napięciem.

Po dramatycznych wydarzeniach z tomu pierwszego Jagna i Jędrek próbują poskładać swoją miłość. Los im nie sprzyja, ponieważ na jaw wychodzą kolejne tajemnice, a zło, które tak bardzo ich prześladowało, nadal depcze im po piętach.

Z ciekawością i nadzieją sięgnęłam po drugi tom perypetii Jagny i Jędrka – bohaterów połączonych nie tylko gorącym uczuciem, lecz także wspólną tragedią. Mój zachwyt nad częścią pierwszą („Przełęcz snów”), której lektura pochłonęła mnie na początku tego roku, był zupełnie niespodziewany – przecież wszystkie znaki na niebie i ziemi mówiły, że to powieść nie dla mnie. Z satysfakcją przyznaję, że i tym razem Olszewskiej udało się utrzymać klimat tajemniczości i niepokoju, a fakt, że nie wszystkie sekrety ujrzały światło dzienne, jest solidną obietnicą na równie intrygujący ciąg dalszy.

W „Dolinie przebudzenia” autorka znowu świetnie łączy obyczajówkę z thrillerem, a co najważniejsze – oszczędzając czytelnikowi łzawych scen, udowadnia, że miłość ma do pokonania wiele przeszkód. I że nie zawsze kończy się to sukcesem. Bohaterowie tej opowieści nadal mierzą się z traumami i świadomością, że nie mogą czuć się bezpiecznie. Co prawda kara za grzechy z przeszłości została chwilowo odroczona, ale jej widmo krąży nad Jagną i Jędrkiem niczym stado sępów. Napięcie podsyca „życzliwy” nieznajomy, a także dziwne zgłoszenie o zaginięciu w górach turysty. Olszewska niczym zaprawiony w bojach „kryminalista” wodzi nas za nos, ujawniając nowe, szokujące fakty. Akcja staje się bardzo dynamiczna, także dzięki warstwie językowej – narracji w postaci raczej krótkich, rytmicznych zdań i rzeczowym dialogom.

Dla każdego, kto przemierzył zakopiańskie szlaki, ta powieść będzie ponowną wędrówką przez ukochane miejsca – mroczną i pełną niebezpieczeństw, ale bardzo pociągającą. Podczas zmagań z naturą nasunie Wam się mnóstwo pytań, na które niekoniecznie od razu znajdziecie odpowiedź. Czy to, co wydarzyło się w górach, na zawsze pozostanie tajemnicą?

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zwierciadło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *