Dom Holendrów

Ann Patchett
Tłumaczenie: Anna Gralak
Wydawnictwo: Znak Literanova

„Dom Holendrów” Ann Patchett to powieść bardzo specyficzna, moim zdaniem obciążona sporym ryzykiem porzucenia lektury po pierwszych kilkunastu stronach. Jeśli jednak nawiążecie z nią nić porozumienia, w wyjątkowy sposób przeniesie Was w świat pełen niepokoju i zadumy nad ludzkim losem.

…dom był bohaterem wszystkich historii, naszą utraconą i ukochaną ojczyzną.

Tej książki nie czyta się piorunem – trzeba jej oddać sto procent uwagi i chęci, by zagłębić się w jej szorstki klimat. Miłośnicy dynamicznej akcji i cudów na kiju zapewne stwierdzą, że nic tu się nie dzieje, wszystko bowiem kręci się wokół starego domu VanHoebeeków w Pensylwanii – okazałego budynku wzbudzającego mieszane uczucia w głównych bohaterach, a jednocześnie przyciągającego ich jak magnes. Dom staje się symbolem utraconych dziecięcych marzeń, rodzicielskiej zdrady, odrzucenia i porzucenia, wiecznej tęsknoty za bliskością. W jego zimnych murach, pośród portretów poprzednich właścicieli, unoszą się złe duchy – nie tylko tych, którzy już odeszli.

Najnowsza powieść Patchett to z jednej strony studium rozpadu rodziny, z drugiej zaś historia o silniejszej niż przeciwności losu więzi między rodzeństwem – relacji na poły toksycznej, trzymającej obie strony w ciągłym napięciu, ale też paradoksalnie dającej stabilizację i poczucie bezpieczeństwa. W losy Danny’ego i Maeve amerykańska pisarka wplata mnóstwo emocji, zachowując przy tym zdrowy dystans i trzeźwe spojrzenie. Lektura tej wyjątkowej powieści przypomina trochę obieranie cebuli – z każdą kolejną zdejmowaną warstwą zapach snutej historii staje się intensywniejszy, dotkliwszy, gryzący smutkiem i brakiem przebaczenia. Czy kobieta ma prawo porzucić rodzinę w imię własnego spełnienia? Czy oczekując stale zadośćuczynienia, nie robimy sobie większej krzywdy?

Piękna i poruszająca opowieść. Ostrzegam jednak: nie każdemu się spodoba.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję wydawnictwu Znak Literanova

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *