Dziewczyna w czarnej sukience. Historia zbrodni miłoszyckiej

Ewa Wilczyńska
Wydawnictwo Agora 2023

Uniewinnieniem Tomasza Komendy żyła cała Polska, podobnie jak przed laty mieszkańcy Miłoszyc zbrodnią, za którą został skazany. Jak to się stało, że przy tej sprawie popełniono tak karygodne błędy? Przeczytajcie reportaż Ewy Wilczyńskiej!

Kto ci to zrobił, dziewczyno?

Zabójstwo nastoletniej Małgosi w latach 90. ubiegłego wieku wstrząsnęło mieszkańcami Miłoszyc. Do zbrodni doszło w noc sylwestrową nieopodal miejscowej dyskoteki, gdzie bawiło się mnóstwo ludzi. Choć poszukiwania sprawcy ruszyły natychmiast, policjanci od początku popełniali szkolne błędy. Lekceważono dowody, puszczano wolno podejrzanych, przerzucano się odpowiedzialnością, a zegar tykał. Zrozpaczona rodzina ofiary żądała sprawiedliwości, wierchuszka – natychmiastowych wyników. Gdy wreszcie złapano mordercę, jak się później okazało, niewinnego Tomasza Komendę, wszyscy odetchnęli z ulgą. Do czasu…

Ewa Wilczyńska z reporterskim uporem, ale też wrażliwością przygląda się jednej z bardziej tajemniczych zagadek kryminalnych. Na kartach „Dziewczyny w czarnej sukience” uważnie analizuje dokumenty, zadaje niewygodne pytania, docieka, punktuje niedorzeczności. Co istotne, nie tabloidyzuje tematu, co niestety zdarzało się kolegom po piórze. Jej reportaż wywołuje silne emocje przede wszystkim ze względu na rozmiar manipulacji, niekompetencji organów ścigania, niesprawiedliwości i bólu, który zadano nie tylko ofierze. Wilczyńska rzetelnie relacjonuje, ale przede wszystkim próbuje zrozumieć, nie zapominając przy tym o Małgosi – wkraczającej w dorosłość dziewczynie, która w radosny dla wszystkich wieczór straciła życie.

To opowieść o złu zapoczątkowanym przez jedną zbrodnię, a dotykającym do dziś tak wiele osób. Historia będąca przestrogą dla tych, którzy bezkrytycznie wierzą w dobre intencje służb i polityków. Prawda niemieszcząca się w głowie, także ta o człowieku jako istocie równie mocno pragnącej sprawiedliwości, co żądnej krwi. 

Jestem pod wrażeniem warsztatu Wilczyńskiej, dociekliwości i reporterskiej dojrzałości. „Dziewczynę w czarnej sukience” zapamiętam na długo.

*Egzemplarz w ramach współpracy z Wydawnictwem Agora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *