Historia na śmierć i życie

Wojciech Tochman
Wydawnictwo Literackie 2023

Mam ogromną słabość do pióra Wojciecha Tochmana. To on przed laty na podyplomówce z dziennikarstwa nauczył mnie patrzeć na tematy reporterskie z zachłanną ciekawością i czułością dla bohaterów. Jego teksty zawsze charakteryzowały się bezkompromisowością, wnikliwością i świetną polszczyzną. Nie inaczej jest w przypadku najnowszej książki.

Bo bestie takie jak ja muszą dostać w****dol.

„Historia na śmierć i życie” to ważny głos w dyskusji o karze dożywocia. Tochman wziął na tapet bardzo medialną swego czasu sprawę zabójstwa Jolanty Brzozowskiej (1996 r.) i rolę w nim Moniki Osińskiej – pierwszej w Polsce dożywotki. Książka jest nie tylko wołaniem o sprawiedliwość (w polskich sądach i w głowach społeczeństwa), lecz także hołdem złożonym kobiecej sile, determinacji i wrażliwości. Bo to kobieta właśnie, nieżyjąca już reporterka Lidia Ostałowska, jako pierwsza pochyliła się nad losem młodej dziewczyny, która popełniła najgorszy w swoim nastoletnim życiu błąd, a której nikt nie dał później szansy udowodnienia, że nie jest potworem.

Książka Tochmana nie usprawiedliwia zbrodni ani nie wybiela skazanej, bo przecież śmierć poniosła niewinna młoda kobieta. Osińska zasłużyła na karę i czytelnik co do tego nie ma wątpliwości. Problemem jest sposób, w jaki została osądzona, nagonka wokół tej sprawy, a także medialny udział w niej człowieka, który sam nie był kryształowy. Tochman, podobnie jak wcześniej Ostałowska, pyta o sens i cel kary dożywocia w przypadku nastoletnich sprawców, porównuje sytuację Osińskiej z innymi skazanymi i otwiera nam oczy – na zawziętość wymiaru sprawiedliwości, a także brak jakiejkolwiek logiki procesu resocjalizacji. To historia druzgocąca, porażająca, ale przede wszystkim zmieniająca sposób myślenia o więźniach. I choć pewnie zdarzy Wam się kłócić z poglądami Tochmana, na końcu i tak przyznacie, że sporo w nich racji. 

„Historia na śmierć i życie” to opowieść o straconych szansach, stłamszonych marzeniach i beznadziei. O wielkiej tragedii, która dotknęła nie tylko rodzinę zamordowanej Joli, lecz także dziewczynę, która nie zdołała powstrzymać zła. 

Wstrząsająca lektura!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *