Joker (tom 5 z Anną Marią Kier)

Dagmara Andryka
Wydawnictwo Prószyński i S-ka 2023

Ogromną niespodziankę zrobiła swoim fanom Dagmara Andryka, dopisując spin-off cyklu z Anną Marią Kier. „Joker” trzyma wysoki poziom i w dużej mierze skupia się na problemach drugiej bohaterki – cyberspecjalistki Wandy Lechickiej.

Serię z Anną Marią Kier pokochałam nie tylko za ciekawe intrygi kryminalne, skomplikowaną przeszłość i relacje rodzinne głównej bohaterki, lecz także za możliwości interpretacyjne, jakie stwarzają czytelnikowi tytuły tomów będące nazwami poszczególnych kart z talii. Jeśli śledziliście moje recenzje poprzednich części, z pewnością zauważyliście, że za każdym razem starałam się wyłapać karcianą symbolikę i powiązać ją z konkretnymi bohaterami.

Rozkładanie „Jokera” na czynniki pierwsze sprawiło mi niemałą frajdę, ale też było kłopotliwe. Bo tym razem Andryka nie wysyła czytelnikowi aż tak oczywistych sygnałów. Po skończeniu lektury byłam co prawda pewna, kim jest tytułowy Joker (bo przecież to karta, która może zastąpić inną, więc sytuacja jest jasna), ale gdy zgłębiłam jego symbolikę, mój wybór nie był już tak oczywisty. Podobno niektórzy z uporem maniaka pomijają tę kartę we wszelkich wróżbach, ale są też i tacy, którzy traktują ją na równi z innymi, odbierając jako symbol osoby podążającej własną ścieżką, bardzo niezależnej i zdeterminowanej. A zatem Jokerem u Andryki z powodzeniem mógłby być inny bohater/bohaterka niż ten, którego wytypowałam. Pozostaje jeszcze interpretacja Jokera jako bohatera komiksowego i filmowego, kojarzącego się z przebiegłością, skłonnością do ryzyka, czasem bardzo brutalnego. Możliwości jest wiele! Sami widzicie zatem, że powieści Andryki to nie są zwyczajne kryminały, a historie zmuszające do ruszenia głową.

Cieszę się, że w tej części pisarka przekazała pałeczkę Wandzie Lechickiej, bo zasługiwała na to jak żaden inny bohater. Jestem pod wrażeniem, że w jednym tylko tomie Andryce udało się ujawnić tak wiele tajemnic z życia cyberspecjalistki, a przede wszystkim stworzyć mroczny, pełen napięcia klimat. Ponadto poruszyć kilka istotnych pod względem psychologicznym problemów, jak choćby przemoc w rodzinie czy trudne relacje z otoczeniem.

Czapki z głów, Droga Autorko!

*Egzemplarz otrzymałam w prezencie od pisarki – dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *