Lato utraconych (tom 2 z Krystyną Lesińską)

Anna Kańtoch
Wydawnictwo Marginesy

Polskie „kryminalistki” są coraz bardziej doceniane, o czym świadczy ostatnia Nagroda Wielkiego Kalibru dla Anny Kańtoch za „Wiosnę zaginionych”. Kolejny tom perypetii komisarz Krystyny Lesińskiej jest dowodem na to, że kobiety mają naprawdę dużo do powiedzenia w literaturze gatunkowej.

W starej leśniczówce z rąk mordercy ginie rodzina. Jedynym ocalonym z masakry okazuje się nastoletni Kuba, który na kilka miesięcy przed tragicznymi wydarzeniami został odnaleziony po latach zaginięcia. Czy obie sprawy mogą się łączyć? Przyjrzy się im komisarz Krystyna Lesińska, która boleśnie walczy z własnymi traumami. To będzie wyjątkowo zawiłe śledztwo…

Do kryminałów Anny Kańtoch mam ogromną słabość, zresztą w pełni uzasadnioną, ponieważ (oprócz „Pokuty”, której nie doczytałam) wszystkie jej dotychczasowe historie ze zbrodnią w tle absolutnie mnie zachwyciły. Nie inaczej jest z „Latem utraconych” – drugą częścią serii, w której pierwsze skrzypce gra doświadczona (i zawodowo, i przez życie) policjantka Krystyna Lesińska. Koledzy po piórze powinni uczyć się od tej zdolnej polskiej pisarki umiejętności tworzenia fabuły podszytej lękiem, obfitującej w nieoczywiste zdarzenia, przepełnionej mrokiem, ale jednocześnie kobiecym wyczuciem i intuicją. Kańtoch tworzy powieści, które czyta się jednym tchem i o których jeszcze długo pamięta się po zakończeniu lektury.

W „Lecie utraconych” bohaterowie próbują z różnym skutkiem rozliczyć się z przeszłością, oczyścić z traum, tchnąć nadzieję w przyszłość. Nie jest to łatwe, gdy za plecami ma się trudne dzieciństwo, śmierć najbliższych czy wciąż niewyjaśnioną sprawę zaginięcia. Człowiek to jednak bestia wyjątkowo wytrzymała i przebiegła. Choćby ostatkiem sił będzie próbował się podnieść i zawalczyć o swoje. Nawet jeśli na świecie zostaje sam jak palec.

To historia pewnej rodziny, która znalazła się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Nadeszło ono z najmniej spodziewanej strony… To również smutna opowieść o marzeniach silniejszych niż zdrowy rozsądek, toksycznej miłości, samotności i lęku. Pełna mylnych tropów, ciekawych zwrotów akcji, z zaskakującym zakończeniem i ogromną ochotą na kolejny tom. W sam raz na tegoroczne upalno-burzowe lato.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję wydawnictwu Marginesy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *