Lekcje chemii – audiobook

Bonnie Garmus
Tłumaczenie: Marek Cieślik
Czyta: Paulina Holtz
Wydawnictwo Marginesy 2022

Urzekająca jest ta historia, choć moim zdaniem (tylko mnie nie zlinczujcie!) odrobinę rozwleczona. Bonnie Garmus porusza kwestie fundamentalne, dlatego na „Lekcje chemii” warto się skusić, zwłaszcza w wersji audio, która za sprawą interpretacji Pauliny Holtz staje się niczym rozmowa z pokrewną duszą.

Chemia to zmiana.

Nawet jeśli miałam ochotę pozbyć się niektórych przydługawych fragmentów „Lekcji chemii”, bez wątpienia doceniam zalety tej lekko napisanej, dającej kobietom siłę powieści. Garmus na prawie pięciuset stronach zebrała wszystkie kobiece bolączki, z którymi jako płeć uznawana za słabszą musimy się mierzyć od wieków. Włożyła je w niepozbawiony zarysowań życiorys Elizabeth Zott – uzdolnionej chemiczki, nieprzeciętnej partnerki, matki i wojowniczki o równouprawnienie kobiet. To bohaterka, która z łatwością mogłaby się stać przyjaciółką na dobre i na złe, choć czasem bywała dla mnie irytująca w swoim spokoju i przekonaniu, że nikt jej nie podskoczy. Wypowiedziała jednak w powieści tak wiele mądrych i życiowych zdań, że stałam się jej fanką. A to, co zrobiła z gotowaniem, to prawdziwy majstersztyk! Nie będę nic więcej zdradzać, tego trzeba doświadczyć. Gwarantuję jednak, że odtąd inaczej będziecie patrzeć na dobór składników i wszystkie okołokuchenne czynności.

„Lekcje chemii” to powieść o zmianach i odwadze w ich dokonywaniu. Niełatwo wyjść poza stereotypy, upomnieć się o swoje, a potem jeszcze zagrzewać do walki innych. Jeśli jednak uwierzymy w moc samoakceptacji i siłę, którą jesteśmy w stanie wydobyć z siebie zupełnie same, będziemy niczym Elizabeth – niestrudzone, zdeterminowane, gwiżdżące na to, co myślą inni. I przede wszystkim szczęśliwe, bo funkcjonujące na co dzień w zgodzie ze sobą. Choć brzmi to jak zdania żywcem wyjęte z poradnika, powieść Bonnie Garmus absolutnie nie ma takiego charakteru. Jest ciepłą, pokrzepiającą historią, ze świetnie oddanym klimatem Ameryki lat 60. ubiegłego wieku. 

Zdecydowanie wartościowa lektura!

*Audiobooka wysłuchałam na platformie Storytel w ramach wykupionego abonamentu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *