Opowiem ci bajkę (tom 3 z Weroniką Nowacką)

Małgorzata Rogala
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska 2022

Powieści z Weroniką Nowacką to nie tylko wciągająca kryminalna rozrywka, lecz także bez wątpienia cykl o charakterze edukacyjnym. „Opowiem ci bajkę” powinien przeczytać każdy rodzic nastolatka, zwłaszcza ten, któremu trudno uwierzyć, że także jego dziecko jest zdolne do karygodnych uczynków.

Na prośbę dyrektora pedagog Weronika Nowacka i emerytowana polonistka Zuzanna Słowik wracają po dłuższej przerwie na szkolny etat. W placówce zastają rozbrykaną młodzież i problemy, o których kilka lat wcześniej nikt by nawet nie pomyślał. Gdy w rodzinie jednej z uczennic dochodzi do traumatycznego zdarzenia, a potem tragedii, obie panie starają się wesprzeć podopieczną, a także pomóc policji w dotarciu do prawdy. A ta jak zwykle okaże się mroczna i przytłaczająca.

O powieściach Małgorzaty Rogali spokojnie można powiedzieć, że są historiami z misją. Ich głównym zadaniem – przynajmniej w moim odczuciu – jest wstrząśnięcie czytelnikiem i zwrócenie mu uwagi na problemy, które mogą być tragiczne w skutkach, jeśli zawczasu nie zaczniemy z nimi walczyć. Silny społecznie kontekst warszawska pisarka zgrabnie wplata w nieprzewidywalną kryminalną intrygę, w myśl zasady, że najchętniej „uczymy się”, bawiąc. Od lat zastanawiam się, jak Rogala to robi, że o trudnych emocjonalnie sprawach potrafi pisać z taką literacką lekkością i plastycznością, nie odbierając im jednocześnie ani grama powagi. Na taki wyczyn jest w stanie zdobyć się jedynie niezwykle uważna na świat dusza. 

W „Opowiem ci bajkę” autorka po raz kolejny przygląda się nastolatkom oraz relacjom, jakie nawiązują nie tylko z rówieśnikami. W czasach gdy media społecznościowe stają się autorytetem i wręcz uzależnieniem dla wielu młodych, rodzicom trudno zainteresować ich czymkolwiek innym, a także zapanować nad tym, co ich pociechy robią w sieci. Potrzeba internetowego zaistnienia wśród znajomych w połączeniu z burzą hormonalną i typowymi nastoletnimi problemami może być tragiczna w skutkach. Młodość niestety rzadko zastanawia się nad konsekwencjami. Zraniona duma, odrzucona miłość, niespełnione marzenie stają się motorem do działań dla nas dorosłych czasem niepojętych i tym bardziej przerażających, gdy okazuje się, że nieodwracalnych. Jak dobrze znamy swoje nastoletnie dzieci? Czy faktycznie nie są one zdolne do karygodnych uczynków? I wreszcie, czy starczy nam sił, by razem z nimi ponieść wszelkie konsekwencje? 

„Opowiem ci bajkę” to historia jednej nieprzemyślanej decyzji, która uruchamia serię tragicznych zdarzeń i pochłania bohaterów niczym lawina. Napisana z typową dla Rogali empatią dla obu stron dramatu, a także niezwykłą czułością dla tych postaci, którym przyświecają szlachetne wartości. Wstrząsająca, bo uświadamiająca rodzicom, że często dla własnej wygody i świętego spokoju odpuszczają pewne rzeczy, licząc, że dzieci wychowają się same. A to przecież oni powinni być przewodnikami młodych w tym okrutnym i bezwzględnym świecie – przewodnikami uważnymi, wyrozumiałymi, gdy jednak trzeba, także surowymi i wymagającymi. 

W powieści nie zabrakło rzecz jasna znanego z poprzednich tomów policyjnego duetu w osobach Pawelca i Szuby, a także wątków z prywatnego życia głównych bohaterów. Wspaniale jest obserwować, jak pewne relacje pięknie się rozwijają, jak nareszcie goszczą w nich spokój i harmonia. Bo przecież każdy zasługuje na szczęście.

Czytajcie, bo to naprawdę ważna i potrzebna powieść!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *