Rzeczy, których nie wyrzuciłem

Marcin Wicha
Wydawnictwo: Karakter
Poleca: Kasia Sosnowicz

Nie znikniemy bez śladu. A nawet jak znikniemy, to zostaną nasze rzeczy, zakurzone barykady.

Dziś lektura z tych ambitniejszych – zdobywczyni zeszłorocznej Nike, w tym nagrody czytelników. Krótka, ale treściwa, bez wątpienia świetnie napisana, choć nie aż tak idealna, jak się spodziewałam.

„Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy to zapis wspomnień o zmarłej matce ukrytych w przedmiotach, które pozostawiła po sobie. Sporo tu książek (w pożółkłych, rozpadających się okładkach, z przetartymi grzbietami, pachnących kurzem i przeszłością), ważnych spostrzeżeń uchwyconych pod wpływem chwili i emocji, choć to emocjonalność raczej szorstka, niewyciskająca łez i – jak możemy przeczytać na okładce – pozbawiona sentymentalizmu, bo „matka go nie znosiła”. Rozdział po rozdziale poznajemy główną bohaterkę – kobietę zasadniczą, z mocnym, bezkompromisowym charakterem, żyjącą według własnych zasad, ale też całym sercem oddaną pracy, potrafiącą się pochylić nad drugim człowiekiem. Jesteśmy świadkami jej odchodzenia – zarówno rzeczywistego, jak i symbolicznego. Razem z narratorem porządkujemy wspomnienia, układamy relacje, segregujemy rzeczy najważniejsze…

Sama nie wiem, jak ocenić tę pozycję, żeby Was nie wystraszyć, bo to mimo wszystko ważna i mądra książka. Mam jednak wrażenie, że odrobinę nierówna. Były momenty, że chłonęłam ją całą sobą, zachwycałam się frazą, idealnie skrojonymi słowami i refleksją z nich płynącą, ale były też chwile, gdy czułam znużenie. Jest w niej coś cierpkiego, czasem odrzucającego, ale jednocześnie poruszającego do głębi. Z pewnością sposób, w jaki narrator opowiada o matce, nie do każdego przemówi, ale warto spróbować. Dla mnie to był idealny przerywnik i koniec końców przyjemna lektura, choć zdecydowanie czuję niedosyt. Być może już na starcie zbyt wysoko ustawiłam jej  poprzeczkę.

Ocena: 8,5/10 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *