Selma Lagerlöf. Nowoczesna Szwedka

Anna Nordlund, Bengt Wanselius
Tłumaczenie: Justyna Czechowska
Wydawnictwo Osnova 2022

Żyła według własnych zasad, przecierała szlaki, walczyła o to, co dla współczesnych kobiet jest zwyczajną codziennością. Selma Lagerlöf – wielka szwedzka pisarka, pierwsza noblistka, wojowniczka i emancypantka, która kochała kobiety.

Czy życie tak nietuzinkowej postaci, jaką była Selma Lagerlöf, autorka m.in. „Cudownej podróży” czy „Tętniącego serca”, można opowiedzieć w bardzo drobiazgowy, a jednocześnie nienużący sposób? Znakomicie udało się to Annie Nordlund, choć uczciwie trzeba przyznać, że osoby, które sięgną po biografię nowoczesnej Szwedki zupełnie przypadkowo, mogą nie docenić ogromu pracy, jaki został włożony w tę książkę. Jeśli jednak twórczość Lagerlöf nie jest Wam obca, a nade wszystko zdajecie sobie sprawę, jak wiele siły i determinacji wymagała jej postawa życiowa, ta pozycja będzie dla Was wspaniałą rozwijającą podróżą.

Dzięki książce Nordlund poznacie prawdziwe życie Selmy Lagerlöf – od dzieciństwa naznaczonego chorobą biodra po starość, którą dzięki własnemu uporowi mogła spędzić w ukochanej rodzinnej Mårbacce. Będziecie świadkami zarówno pierwszych, dość pokracznych prób poetyckich, jak i wielkiego sukcesu zwieńczonego Literacką Nagrodą Nobla. Doświadczycie rozgoryczenia, niemocy twórczej, ale też miłości do kobiet, która odcisnęła piętno na życiu tej zasługującej na podziw ponadczasowej Szwedki. 

W biograficznej podróży będą Wam towarzyszyć niezwykłe zdjęcia wplecione w treść ręką Bengta Wanseliusa. I tylko szkoda, że podpisy do nich złożone zostały mało czytelną czcionką, zbyt ozdobną dla moich umęczonych oczu. Trzeba jednak przyznać, że są bardzo wyczerpującą ilustracją nietuzinkowego życia szwedzkiej pisarki.

Resztę musicie poczuć na własnej skórze. Ta imponująco wydana książka jest ważna nie tylko literacko, lecz także światopoglądowo. Gdzie teraz byłybyśmy my kobiety, gdyby nie takie odważne postaci jak Selma Lagerlöf?

Polecam!

Za egzemplarz serdecznie dziękuję wydawnictwu Osnova.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *