Świadectwo kości (seria Baztán, tom 2)

Dolores Redondo
Tłumaczenie: Maria Mróz
Wydawnictwo Czarna Owca 2015

Moja fascynacja piórem Dolores Redondo nadal trwa, a drugi tom serii Baztán jest tym rodzajem kryminału, o którym myśli się intensywnie jeszcze długo po lekturze.

Przestępca oskarżony o gwałt i morderstwo popełnia samobójstwo tuż przed procesem. Nie zostawia żadnego listu do rodziny, jedynie tajemniczo brzmiące słowo skierowane do inspektor Salazar. Dokąd ten trop zaprowadzi śledczych? Czy w dolinie Baztán grasuje zło, które każe mieszkańcom popełniać okrutne zbrodnie?

Kryminały Dolores Redondo czyta się na jednym wdechu. Znajdziecie tu misternie skonstruowaną intrygę, bohaterów z pazurem, mrok opanowujący każdą komórkę ciała, podsycany dodatkowo wydarzeniami, które nie zawsze można wytłumaczyć rozumem. Do tej emocjonującej mieszanki należy dodać ważny kontekst społeczny oraz trudności osobiste, z jakimi mierzy się przede wszystkim główna bohaterka – inspektor Amaia Salazar. 

W „Świadectwie kości”, czyli drugim tomie bestsellerowej serii Baztán, Redondo skupiła się przede wszystkim na bolesnej relacji między panią inspektor a jej matką. Wątek ten, zasygnalizowany już w części pierwszej („Niewidzialny strażnik”), nabiera tu zawrotnego tempa, obnażając przed czytelnikiem zło w najokrutniejszej postaci. Hiszpańska pisarka dotyka bardzo traumatycznych emocji, stawia pytania, które zadają dotkliwy ból, ale są konieczne, by z czystym sumieniem i sercem pójść dalej. 

„Świadectwo kości” jest jak pędząca kolejka górska – dostarcza ekstremalnych przeżyć, podnosi ciśnienie, zaraża strachem. Jeśli szukacie kryminału doskonałego, a nie znacie serii Baztán, pędźcie czym prędzej do księgarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *