Taka piękna śmierć

Magdalena Majcher
Wydawnictwo W.A.B. 2023

Jestem pod wrażeniem najnowszej powieści Magdaleny Majcher. „Taka piękna śmierć” to nie tylko true crime z zaskakującym finałem, lecz także dramatyczne studium rozpadu najważniejszych dla człowieka relacji.

W powieściach ze zbrodnią w tle, i to inspirowanych prawdziwymi historiami, najbardziej kręcą mnie psychologiczne smaczki. Samo, choćby szczegółowe, opisywanie śledztwa bez głębszego przekazu dawno przestało robić na mnie wrażenie. Owszem, kryminał powinien zaskoczyć mnie ciekawą fabułą, ale też pozostawić po sobie ślad w postaci refleksji.

W „Takiej pięknej śmierci” Majcher umiejętnie połączyła intrygujący przypadek nagłego zgonu młodej dziewczyny z rozważaniami na temat relacji macierzyńskich, rówieśniczych oraz partnerskich. Wyciągając z archiwum tę do dziś nierozwiązaną sprawę, zwróciła uwagę na przytłaczającą samotność, poczucie wyobcowania i obojętność, które coraz intensywniej towarzyszą w codzienności nie tylko wkraczającej w dorosłość młodzieży. Przerażający jest fakt, jak bardzo można być niewidzialnym dla otoczenia, nawet ludzi będących najbliżej, i jak łatwo stać się ofiarą, gdy desperacko szukamy zrozumienia. Opowieść o Paulinie, oparta na faktach, ale w wielu aspektach mocno zmieniona przez śląską pisarkę, jest krzykiem rozpaczy i przestrogą przed lekceważeniem pewnych stanów, których mogą doświadczać nasze dzieci, partnerzy, przyjaciele. Problem ten równie mocno wybrzmiewa w historii Michała Góralskiego – policjanta prowadzącego śledztwo. Jego demonom Majcher poświęciła właściwie tyle samo uwagi, dodając w ten sposób powieści jeszcze większego dramatyzmu.

„Taka piękna śmierć” to książka mądra i dojrzała, moim zdaniem najlepsza z serii true crime w dorobku śląskiej pisarki. Tak trzymać!

*Egzemplarz w ramach współpracy z Wydawnictwem W.A.B.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *