Walka (tom 4 Sagi kaszubskiej)

Daria Kaszubowska
Wydawnictwo Flow 2024

To już czwarty tom „Sagi kaszubskiej”, w której śledzimy burzliwe losy Stoltmanów. Gołym okiem widać, że Daria Kaszubowska w każdą kolejną część wkłada nie tylko wiedzę o historii swojej małej ojczyzny, lecz także mnóstwo czułości. 

„Walka” to najdramatyczniejszy z dotychczasowych tomów. Druga wojna światowa nie oszczędza nikogo, a dzielni Kaszubowie nie dość, że muszą walczyć o wolność ukochanej krainy, to jeszcze wciąż udowadniać, że są pełnoprawnymi Polakami. Kolejne pokolenie Stoltmanów staje przed dramatycznymi wyborami, mierzy się z biedą, pogardą, chorobami i śmiercią. Kogo trzeba będzie tym razem pożegnać, a kto powróci po latach tułaczki?

Nie czytałam do tej pory sagi, która z taką dokładnością i zaangażowaniem opowiadałaby o Kaszubach – ich zwyczajach, historii, melodyjnym języku. Poznawać tego typu szczegóły najprzyjemniej jest wówczas, gdy są ukryte w zwykłej codzienności, prostych gestach, troskliwych słowach, determinacji. Kaszubowska wspaniale to wszystko łączy, z jednej strony dostarczając czytelnikowi literackiej rozrywki, z drugiej zaś zapraszając na ciekawą lekcję historii. 

Saga idealna dla miłośników wielotomowych opowieści, którzy przywiązują się do bohaterów i miejsc.

*Egzemplarz we współpracy z Wydawnictwem Flow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *