Wszystkie wady Klary i jej jedna zaleta

Piotr Borlik
Wydawnictwo Czwarta Strona 2023

Czy to dobrze, że Piotr Borlik – znany dotychczas z mrocznych kryminałów i thrillerów – wziął się za obyczaj, i to z przymrużeniem oka? Dostrzegam same plusy! I ogromne podobieństwo między mną a Klarą. Czuję się trochę, jakbym po latach odnalazła zaginioną siostrę. Siła wciąż jest kobietą!

Klara prowadzi pozornie poukładane życie: mąż lekarz (ten sam od lat), nastoletni synowie (coraz bardziej pyskaci i niezależni), praca za biurkiem (w towarzystwie przynudzającego kolegi), raz na jakiś czas spotkanie z przyjaciółkami (bolesne w skutkach, ale warte swojej ceny). Nuda, można by rzec. Im bardziej jednak poznajemy naszą bohaterkę, tym barwniejsza się dla nas staje, a to za sprawą komicznych sytuacji, które przyciąga jak magnes. Jedną z nich jest tajemnicze spotkanie w windzie…

Z komediami mam jeden zasadniczy problem – większość niestety mnie nie śmieszy, ponieważ żarty, na których bazuje, są dość infantylne. Jedynymi autorkami, które do tej pory były w stanie wywołać na mojej twarzy szczery, odprężający uśmiech, były Marta Matyszczak oraz Karina Bonowicz. A to dlatego, że obie panie mają piekielnie inteligentne poczucie humoru, oparte na komizmie językowym, sytuacyjnym, ironii, a czasem nawet sarkazmie. Z radością ogłaszam, że nadszedł czas, aby do tego zacnego grona dołączył rodzynek – Piotr Borlik, ojciec stworzyciel głównej bohaterki powieści „Wszystkie wady Klary i jej jedna zaleta”.

Już w kryminalnej serii z moją ukochaną Agatą Stec Borlik udowodnił, że naturę kobiecą zna i rozumie jak mało który facet. Powtórzę to, o czym pisałam w recenzji „Incydentu”: za każdym razem gdańskiemu pisarzowi świetnie wychodzi kreacja zwłaszcza żeńskich postaci – zawsze zadziornych, pyskatych i na tyle zdeterminowanych, że gotowych postawić wszystko na jedną kartę. Klara zdecydowanie należy do tej paczki. Co więcej, bije z niej taka autentyczność i szczerość, że bez mrugnięcia okiem przyjmujemy ją taką, jaka jest – z całą plejadą wad, życiowych potknięć i poważnych błędów, które zapewne jeszcze nieraz popełni. Jestem przekonana, że sporo czytelniczek – dokładnie tak jak ja – odnajdzie w Klarze cząstkę siebie. Stworzona przez Borlika bohaterka wypowiada głośno to, co tli się w wielu z nas. Jeśli dzięki jej charakternej naturze choć jedna kobieta odważy się zmienić to, co ją od dawna uwiera, Klara będzie mogła wykrzyknąć: zadanie wykonane!

„Wszystkie wady Klary i jej jedna zaleta” to powieść dynamiczna (fabularnie i językowo), momentami bardzo zabawna i ironiczna, ale jednocześnie skłaniająca do refleksji nad sensem utrzymywania niektórych relacji i dopasowywania się za wszelką cenę do schematów narzuconych przez społeczeństwo. Bo jak to u Borlika bywa, wymyślona przez niego opowieść nigdy nie jest tylko rozrywką – nawet jeśli niesamowicie bawi, to przy okazji jest również życiowym drogowskazem. 

Zdecydowanie chcę więcej Borlika w takiej literackiej odsłonie!

*Egzemplarz dzięki współpracy z wydawnictwem Czwarta Strona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *