Zemsta (tom 2 Sagi kaszubskiej)

Daria Kaszubowska
Wydawnictwo Flow 2023

Szukając wrażeń na zagranicznych wyjazdach, często zapominamy o pięknie, które mamy na wyciągnięcie ręki. Przypomina nam o nim Daria Kaszubowska – pisarka tak bardzo zakochana w ziemi kaszubskiej, że postanowiła poświęcić jej aż siedmiotomową sagę. 

Wydawca „Sagi kaszubskiej” zapewniał, że tom drugi będzie jeszcze ciekawszy i pełen emocji. Słowa dotrzymał! Daria Kaszubowska wręcz rozkwita literacko w „Zemście”, dzieląc się z czytelnikiem dojrzałą, przejmującą i malowniczą opowieścią o rodzinie Stoltmanów, która skrzywdzona przez nieznanego sprawcę nie ustaje w wysiłkach, by sprawiedliwości stało się zadość.

Szczególną rolę w tej części odgrywają kobiety. Zdeterminowana Anna, oddana mężowi Pelagia, na pozór chłodna, choć łaknąca uczucia Nora czy wreszcie nieustraszona Eryka – to one właśnie pokazują w „Zemście” nadludzką siłę drzemiącą w kobietach, wciąż przecież skazanych w ówczesnych czasach na dyskryminację. Urodzone w ogarniętym wojnami patriarchalnym świecie wypełniają swoje obowiązki, ale dzielnie próbują także wyjść poza stereotypy, zboczyć z utartych ścieżek, odważyć się wreszcie oddychać pełną piersią. Matki, żony, czasem złapane w pułapkę kochanki walczą nie tylko o rodzinę i ojcowiznę, lecz także o poczucie własnej wartości.

Kaszuby malowane piórem Kaszubowskiej wprost zachwycają. Pisarka z pasją i miłością do tradycji otwiera drzwi do swojej małej ojczyzny, zarażając czytelnika lokalnym patriotyzmem. Na pewno niejeden po lekturze nie tylko poświęci więcej uwagi wyjątkowo interesującej ziemi kaszubskiej, lecz także sięgnie do własnych korzeni, by poznać to, co jeszcze nieodkryte.

Kaszubowska sporo miejsca poświęca codziennym zwyczajom Kaszubów, ich melodyjnemu językowi i poczuciu tożsamości, które przez lata historycznych zawirowań stało się twarde niczym skała. Opowiadając o losach Stoltmanów i ich sąsiadów uczy poszanowania odmienności i spojrzenia łaskawym okiem nawet na to, czego do końca nie rozumiemy.

„Zemsta” to powieść przepełniona tęsknotą, nieutulonym żalem i dojmującą świadomością, że gdy zabraknie obok nas ukochanej osoby, codzienność nabiera prawdziwie ciemnych barw.

Doskonała na prezent pod choinkę, razem z tomem 1.

*Egzemplarz w ramach współpracy z Wydawnictwem Flow.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *