Małgorzata Rogala
Czyta Laura Breszka
Wydawnictwo Skarpa Warszawska 2024
Od pierwszego tomu szkolnej serii kryminalnej miałam poczucie, że Małgorzata Rogala przemawia w imieniu zarówno zaniepokojonych rodziców nastolatków, jak i pedagogów, których codzienny udział w wychowaniu dzieci i młodzieży jest niepodważalny. W „Złym miejscu, złym czasie” elementy te wybrzmiewają z podwójną mocą.
Twórczość Małgorzaty Rogali cenię przede wszystkim za ogromne zaangażowanie społeczne. Warszawska pisarka na kartach swoich powieści stara się nie tylko stworzyć interesującą intrygę, lecz także poruszyć ludzkie sumienia. Seria szkolna z Weroniką Nowacką i Szymonem Pawelcem jest pod tym względem wyjątkowa, ponieważ ukazuje współczesne zagrożenia czyhające na młodzież, jak również obnaża niedoskonałości polskiego systemu oświaty, który na barki pedagogów składa coraz większy ciężar.
„Złe miejsce, zły czas” to powieść o różnych obliczach przemocy. Rogala bardzo wyraźnie podkreśla, że są nią nie tylko wymierzane razy czy znęcanie się psychiczne nad drugim człowiekiem, lecz także bierne przyglądanie się agresji czy zbyt wygórowane oczekiwania – zarówno w stosunku do dzieci, jak i dorosłych. Warszawska pisarka bardzo trafnie podsumowuje współczesne bolączki polskiego szkolnictwa, przede wszystkim brak szacunku, postawy roszczeniowe czy wreszcie spychanie przez przełożonych całej odpowiedzialności wyłącznie na wychowawców. To są problemy, z którymi wielu pedagogów zmaga się na co dzień, niestety bardzo często w samotności.
Sceny z powieści Rogali są momentami przerażające i trudne do wyobrażenia. Niestety, nie są ani trochę przesadzone. Młodzież naprawdę jest zdolna do karygodnych uczynków, co gorsza – przed przemocą nie powstrzymuje jej nawet widmo kary. Oczywiście nie wszyscy młodzi ludzie z powieści Rogali są zepsuci do szpiku kości – znajdą się i tacy, którzy wykażą się heroizmem, determinacją i empatią. To obowiązek nas dorosłych, by takiej właśnie młodzieży było jak najwięcej.
Najnowsza powieść Rogali, w audiobookowej interpretacji Laury Breszki, to przejmująca opowieść o błędach młodości, nienawiści, strachu i nieodpartej chęci zaimponowania innym. Z wartką akcją, wyrazistymi bohaterami i mocnym przesłaniem społecznym.
Lubię tę serię!
*Audiobooka wysłuchałam na platformie Storytel w ramach wykupionego abonamentu