Życie oparte na kłamstwach (tom 2 serii Osiedle Pogodne)

Magdalena Majcher
Wydawnictwo: PASCAL
Poleca Kasia Sosnowicz

Magdalenę Majcher cenię za wrażliwość i odwagę w podejmowaniu trudnych, a czasem kontrowersyjnych tematów. Drugi tom serii „Osiedle Pogodne” to kolejny ważny głos we współczesnej debacie publicznej.

Judyta i Dominik wiodą zwyczajne, z pozoru szczęśliwe życie. Mają piękny dom na luksusowym osiedlu, dwoje zdrowych dzieci, ciekawą pracę i grono sprawdzonych przyjaciół. A jednak jest coś, co sprawia, że między nimi wyrasta coraz wyższy mur. Jak wiele człowiek jest w stanie poświęcić? Czy życie wbrew swojej naturze w ogóle może mieć sens?

Chyba nikt, kto funkcjonuje w spełnionym związku, nie jest w stanie wyobrazić sobie, jak czuje się osoba zmuszona przez innych do życia w permanentnym kłamstwie. Jak wielki musi trawić ją ból za każdym razem, gdy wkłada utkaną z pozorów maskę? Jak bardzo musi sobą gardzić, codziennie spoglądając w lustro? Wszak zabrakło jej odwagi, by być tym, kim naprawdę jest. Wbrew pozorom to wcale nie jest marginalny problem. Bardzo możliwe, że w Twoim otoczeniu także żyje ktoś taki…

Magdalena Majcher tym razem podjęła się opisania życia w przymusowym małżeństwie z kobietą homoseksualnego Dominika. Co ważne, sprawiedliwie oddała głos zarówno jemu, jak i jego żonie Judycie, pokazując w ten sposób, że funkcjonowanie w pełnej kłamstw codzienności jest ogromną tragedią nie tylko dla geja. Z kart „Życia opartego na kłamstwach” dowiecie się, co popchnęło głównego bohatera do tak desperackiego kroku. Boleśnie przekonacie się, do czego prowadzi brak tolerancji i poczucia własnej wartości, a także czym kończy się igranie z używkami i uczuciami drugiej osoby.

Choć ta część jest mniej emocjonująca od tomu pierwszego („Prawda przychodzi nieproszona”), wzbudza podobny niepokój i niesie równie ważne przesłanie: Bądź uważny na drugiego człowieka, słuchaj go, rozmawiaj, bo niewyjaśnione sprawy i skrywane sekrety – gdy już wyjdą na światło dzienne – zbiorą potworne żniwo.

Majcher i tym razem wyraźnie podkreśla, jak ważne jest to, z jakiego domu wychodzimy. To przeszłość kształtuje tu i teraz, bo traumy, uprzedzenia, a nawet nienawiść naszych przodków drzemią głęboko w nas, nawet jeśli nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę.

„Życie oparte na kłamstwach” to bardzo życiowa powieść, która każe nam się zatrzymać na chwilę i uważnie rozejrzeć wokół siebie.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Autorce oraz wydawnictwu PASCAL.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *